همجنس گرایی

از دانشنامه همجنس‌گرایان
(تغییرمسیر از هم‌جنس‌گرایی)
پرش به: ناوبری، جستجو
پرچم رنگین کمان نماد همجنس گرایان و سایر اقلیت های جنسی
نمادی از همجنس گرایی زنان
نمادی از همجنس گرایی مردان

همجنس گرایی نوعی گرایش جنسی است که فرد کشش پایدار جنسی به افراد همجنس خود داشته باشد. در طیف پیوسته گرایش جنسی که یک سوی آن گرایش مطلق به جنس مخالف و سوی دیگر آن گرایش مطلق به جنس موافق است همجنس گرایی وضعیتی است که فرد نزدیک به سوی گرایش مطلق به همجنس قرار گرفته باشد.

همجنس گرا

به فردی که دارای ویژگی همجنس گرایی باشد همجنس گرا گفته می شود.

واژه شناسی

تاریخ واژه همجنسگرا / همجنسگرایی

جهانگیر شیرازی در مجله ماها شماره شش نوشته است:

کلمه همجنسگرا برای اولین بار (تا آنجا که من از آن اطلاع دارم) در سال 1369 (یا 1367) بر سر زبان ها افتاد. زمانی که برای اولین بار در تاریخ ایران، بعد از ماه ها تلاش، تعدادی همجنسگرای ایرانی پناهنده در سوئد دور هم جمع شده و گروه هومان را تشکیل دادند. در آن نشست بحث هایی درمورد بار منفی اصطلاح «همجنس باز» در اذهان مردم و نارسا بودن آن در انعکاس روابط عشقی - عاطفی و گرایش درونی یک فرد به همجنس خودش صورت می گیرد و در آخر، جمع حاضر در آن جلسه (13 مرد و یک زن )، نام « هومان » (گروه دفاع از حقوق همجنسگرایان ایران) را برای خود انتخاب می کنند. بعد از آن فعالان هومان علاوه بر انتشار مجله هومان وگسترش بحث ها در این مورد، به نو یسندگان روزنامه ها و مجلات ایرانی که هر از گاهی خبر یا مطلبی مربوط به همجنسگرایی منتشر می کردند و از کلمه «همجنس باز» استفاده می نمودند نامه نوشته و با توضیحاتی، کاربرد اصطلاح «همجنسگر ا» را پیشنهاد می کردند. این کار تا دو - سه سال اول فعالیت هومان همچنان اد امه داشت و به مرور کلمه همجنسگرا بر سر زبان ها افتاد. گروه هومان همچنین تعداد خیلی محدودی از نسخه های مجله خود را به داخل کشور می فرستاد و به این طریق، تعداد اندکی از همجنسگرایان داخل هم با این بحث آشنا شدند. بعدها اینترنت از راه رسید و دسترسی افراد به سایت هومان و سایت های دیگر همجنسگرایان خارج آسان تر شد. اکنون دیگرکمتر کسی از کلمه «همجنس باز » استفاده می کند و این یکی از خدمات خوب گروه هومان است هر چند که بعدها فعالان این گروه بعد ازحدود 15 سال تلاش، پراکنده شدند. من هرچند با استدلات فعالان سابق گروه هومان موافقم اما قصد تکرار آنها را ندارم و به جنبه های دیگری خواهم پرداخت.

Homosexual

واژه homosexual (هُمُسِکشوال) یک واژه ترکیبی یونانی و لاتین است. بخش نخست این واژه "Homo" یونانی است و به معنی یکسان. این واژه در نشریات عمومی خستین بار در سال 1869 میلادی و در دو جزوه به آلمانی از نویسندگانی ناشناس دیده شد. این واژه در این جزوات در به همراه واژه "normalsexual" بکار رفته بود. این جزوات به منظور مبارزه با جرم شناحتن رابطه جنسی همجنس گرایانه در فدراسیون تازه تاسیس ایالات آلمان شمالی به چاپ رسیده بودند. [منبع ۱]

پانوشت ها

منابع

  1. "Etymology of Homosexuality", University of Waterloo, retrieved 2007-09-07