گروه هومان سخنى با همجنسگرايان ايرانى بخصوص دوستان داخل ايران

از دانشنامه همجنس‌گرایان
پرش به: ناوبری، جستجو

توضیح: این مقاله در وب سایت گروه هومان منتشر شد.


سخنى با همجنسگرایان ایرانى بخصوص دوستان داخل ایران

بسیارى از همجنسگرایان ایرانى از سایت هومان دیدن میکنند، بخشى از این دوستان در داخل کشور زندگى و با اى میل با ما تماس گرفته و درد دل خود را با ما در میان میگذارند، بعضىها در باره هومان، فعالیتهاى آن و مجله هومان سئوال میکنند و یا از مشکلات دامنگیر همجنسگراها در جامعه ایران، فشار خانوادهها، خطر اچ . آى . وى و ایدز و امثالهم حرف میزنند. ما از همه این دوستان سپاسگزاریم.در این نوشته سعى میشود به بخشى از سئوالات شما جواب داده شود:

تاریخچه مختصر هومان

بعد از یک تلاش شش ماهه تنى چند از همجنسگرایان ایرانى مقیم خارج ، در تاریخ ٢٧ اردیبهشت ١٣۶٧، سیزده نفر از دوستان ( ١٢ مرد و یک زن) در شهر استکهلم سوئد دور هم جمع شده و بعد از دو روز بحث و تبادل نظر، گروه هومان را تشکیل دادند. اسم رسمى گروه هم این است:

هومان ( گروه دفاع از حقوق همجنسگرایان ایران)

در همان جلسه اساسنامه هومان و خطوط کلى فعالیتهاى آن هم تصویب شد؛ از جمله انتشار یک مجله بزبان فارسى با هدف دادن اطلاعات براى ایرانیان در رابطه با همجنسگرایى و همینطور طرح مسائل و مشکلات همجنسگرایان ایرانى و ضرورت رعایت حقوق آنها. خبر تاسیس هومان در جامعه ایرانى خارج از کشور و همینطور در بین گروههاى مدافع حقوق همجنسگرایان کشورهاى غربى سریعا پخش شد، شاید دلیل اینکار این بود که براى جامعه ایرانى این یک خبر غیرمنتظره و غافلگیر کننده بود و براى همجنسگرایان غربى که سالها به اعدام و سرکوب همجنسگرایان در ایران اعتراض و تظاهرات کرده بودند، این یک خبر خوب و شادى آور بود. بعد از آن بسیارى از همجنسگرایان ایرانى ساکن کشورهاى مختلف با هومان تماس گرفته و بعد از آشنائى با اهداف آن ، شعبه هاى هومان را در کشور محل اقامت خود بوجود آوردند. درحال حاظر در کشورهاى سوئد، نروژ، آلمان، انگلستان ، آمریکا و کانادا شعب هومان دایر هستند. همچنین فعالان منفردى در فرانسه، هلند، استرالیا و ژاپن هم با هومان در تماس هستند. علاوه برآن ، تعداد زیادى از ایرانیان همجنسگرا در کشورهاى مختلف جهان ، از طریق اشتراک مجله هومان و سایت ما در اینترنت ، درجریان فعالیتهاى گروه قرار میگیرند، اما بطور مستقیم در فعالیتهاى گروه شرکت نمیکنند.

اهداف هومان

براى آشنائى با اهداف هومان، لطفا به اساسنامه آن مراجعه کنید. اما بطور خلاصه ما در گروه هومان اعتقاد داریم که همجنسگرائى و گرایش به همجنس نه بیمارى است و نه یک نیاز غیر اخلاقى. همجنسگرائى شامل رابطه داوطلبانه عشقى، عاطفى ، احساسى و جنسى دو انسان همجنس ( چه زن و چه مرد)، با یکدیگر است . کسى حق دخالت و تصمیم گیرى براى آنها ندارد و انسانها باید بتوانند در مورد اینگونه مسائل خود تصمیم بگیرند چرا که حاکمیت بر تن، روان ، نیاز و عاطفه فردى حق هر شخص است. کلمه همجنسبازى و یا همجنسباز غلط است و داراى بار منفى است. ما در عوض از کلمات همجنسگرا، همجنسخواه، همجنسگرائى و همجنسخواهى استفاده میکنیم. براى اطلاع بیشتر به مقاله همجنسباز یا همجنسگرا مراجعه کنید. همجنسخواهى در طول تاریخ بشر در همه جوامع بوده و ربطى به شرق و غرب ندارد. مراجعه به ادبیات و تاریخ ایران نشان میدهد که همجنسخواهى در ایران سابقهاى بطول تاریخ کشور دارد. ایجاد ذهنیتهاى منفى در رابطه با همجنسگرائى ، مختص ایران نیست و از شیوه زیستى و معیشتى انسانها در طول تاریخ، دخالت مذاهب در زندگى اجتماعى .... ناشى میشود. با رشد فرهنگ جوامع، گسترش حقوق بشر و بالا رفتن آگاهى مردم، همجنسگراها در کشورهاى پیشرفته شروع به طرح مسائل خود کردند و امروزه نه کسى آنها را اعدام میکند و نه کسى احساس آنها را غیرعادى میداند. تنها در کشورهاى جهان سوم( نه همه آنها) و کشورهایى که دمکراسى و حقوق بشر در آنها رعایت نمیشود، سرکوب و اعدام همجنسگرایان( مثل ایران) همچنان ادامه دارد. در هر جامعه اى که سرکوب، سانسور، خشونت و مردسالارى حاکم باشد، بهمان نسبت هم زنان، همجنسگراها و دیگر اقلیتها سرکوب میشوند. گسترش دمکراسى، رعایت حقوق بشر، ازبین بردن سرکوب ، نفى خشونت و مردسالارى، و احترام به حقوق فردى- اجتماعى انسانها نه تنها براى همجنسگرایان که براى کل جامعه ایران سودمند خواهد بود.

چه باید کرد

این سئوالى است که بسیارى از دوستان داخل ایران از ما میپرسند و جواب دادن به آن کار ساده اى نیست. هر زن و یا مرد همجنسخواهى ، شرایط ، موقعیت ، توانائى و امکانات خود را بهتر مى شناسد و هم او از هر کس دیگرى صالحتر است که به سئوال چه باید کرد جواب دهد، چرا که ما نمیتوانیم بدون آگاهى از امکانات، شرایط و توانائى افراد، براى آنها نسخه بپیچیم، با اینهمه یکسرى خطوط کلى را میتوان ترسیم کرد که در زیر بدانها اشاره میشود، لطفا با ارسال نظرات و پیشنهادات ،و تجربیات خود بما کمک کنید تا این خطوط را تکمیل کنیم.

١- قبل از هرچیز باید این را براى خود مشخص کنیم که چه چیزى را میخواهیم تغییر دهیم. که بطور خلاصه شامل اینها میشود: تغییر فرهنگ مردم و جامعه نسبت به همجنسگرائى، زدودن خشونت و فشار اجتماعى بر همجنسگرایان، لغو قوانین سرکوب و اعدام همجنسگرایان. ما خواستار آزادى انتخاب شریک زندگى براى خود و امکان داشتن کافه ها و محلهائى که همجنسگرایان ایرانى بدون ترس و واهمه بتوانند دور هم جمع شوند، امکان بوجود آوردن یک تشکیلات خاص مدافع حقوق همجنسگرایان در داخل ایران، چاپ مجله و .... تا با ارائه اطلاعات درست و علمى درباره همجنسخواهى و همجنسگرایان، هم امنیت اجتماعى خود را تضمین کرده باشیم و هم در رشد دمکراسى و رعایت حقوق فردى در جامعه سهم خود را ادا کرده باشیم.

٢- براى ایجاد هر تغییرى در فرهنگ اجتماعى و ذهنیتهاى مردم، اول باید آنها را خوب شناخت، بدون شناخت درست یک پدیده نمیتوان براى تغییر آن حرکت کرد؛ پس مطالعه با دیدى انتقادى درباره تاریخ، فرهنگ ، ادبیات ایران و دقت در رفتارها و عادات مردم ضرورت بسیار دارد. از آن گذشته باید بکوشیم تا خود را از ذهنیتهاى منفى حاکم بر جامعه در رابطه با همجنسگرائى ، حقوق اقلیتها، زنان و ... خلاص کنیم. همچنین ما باید درک درستى از آنچه میخواهیم هم باید داشته باشیم. یعنى با مطالعه در باره همجنسگرائى بتوانیم هم احساس و گرایش جنسى خود را بهتر بشناسیم و هم به دوستان و نزدیکان همجنسگراى خود کمک کنیم که احساس خود را بهتر بشناسند. بیاد داشته باشیم که همجنسگراها آنطور که جامعه درباره آنها قضاوت میکند، نیستند، جامعه و مردم ما را ابنى، اواخواهر، کونى و امثالهم میدانند، و قضاوتشان این است که چنین افرادى نمیتوانند شهروندان برابر حقوق و با مسئولیت باشند، آنها اینطور تبلیغ میکنند که نمیتوان به همجنسگراها اعتماد کرد و خلاصه همه آنچیزى که خود شما بهتر میدانید و روزانه آن را با گوشت و پوست خود حس میکنید. این ذهنیتهاى منفى که سابقه طولانى در جامعه دارد، متاسفانه در بسیارى موارد به ذهنیت و قضاوت بسیارى از خود همجنسگراهاى ایرانى، بخصوص آنها که در داخل کشور زندگى میکنند، تبدیل شده است.

- شرایط داخل کشور اجازه چاپ مجلات و کتابهاى علمى درباره همجنسگرائى را بما نمیدهد، اما ما میتوانیم ازطریق اینترنت وارد سایتهاى گروههاى همجنسگرایان کشورهاى دیگر شویم و اطلاعات لازمه را بدست آوریم.

- با توجه به شرایط حاکم فعلى، هر کسى میتواند درحد خودش کار کند، مثلا میتوان با ارسال نامه هائى به روزنامه هاى مختلف داخل کشور، سازمانها و گروههاى مختلف، از آنها خواست که بشکل مقتضى مسائل همجنسگراها را مطرح کنند. اگر کسى درجائى کلمه همجنسباز را بکار برد، با ارسال نامه به او توضیح دهیم که چرا کلمه همجنسباز غلط و همجنسگرا صحیح است.

- ارسال اى میل به مسئولین هر سایت ایرانى روى اینترنت که وارد آن میشوید و طرح مسائل خود . براى همه اینکارها، هیچ لازم نیست که بطور علنى اقدام شود، یعنى براحتى میتوانید هویت و اسم و رسم خود را مخفى نگه دارید.

- ارسال گزارشات و اخبار دستگیریهاى داخل با نامه به آدرسهاى مختلف هومان در خارج از کشور و یا با اى میل.

- اطلاع مستقیم و یا غیر مستقیم به همجنسگرایانى که آنها را میشناسید از فعالیتهاى هومان و آدرس آن برروى اینترنت.

- شرکت فعال در جنبش طرفدار دمکراسى داخل کشور، و پیشبرد بحثهائى دررابطه با اهمیت رعایت حقوق و آزادیهاى فردى و اینکه نه تنها باید از دگراندیشى بلکه از دگراحساسى هم باید دفاع شود.

- اگر در پارکى و یا جائى پلیس قصد دستگیرى یک همجنسگرا را داشته باشد، بشکلى که خود بهتر میدانید، مداخله کرده و مانع اینکار شوید.

- با همجنسگرایانى که به آنها اعتماد دارید، دور هم جمع شده و درباره مسائل گفته شده، بحث و تبادل نظر کنید.

- اگر خواهان مطالب و مقالات خاصى از مجله هومان هستید و یا درباره موضوع بخصوصى می گردید، با ما تماس بگیرید. ممکن است بتوانیم بشما کمک کنیم. چنانچه به فاکس(نمابر) دسترسى داشته باشید، میتوانیم مطالب را مستقیم براى شما فاکس کنیم و یا آنها را روى سایت هومان بگذاریم تا به آنها دسترسى پیدا کنید.

- درصورت آشنا بودن به اینترنت و دسترسى به آن میتوان در جاهاى مختلف و شرکتهاى خارج از ایران، بطور مجانى سایت مخصوص خود به زبان فارسى درست کنید. اگر در اینباره به کمک و راهنمائى احتیاج دارید، با کمال میل با ما تماس بگیرید.

- مقالات و مطالب سایت هومان را درآورده و براى افرادى که مناسب میدانید، ارسال کرده و یا آنها را براى مجلات و گروههاى مختلف پست کنید.

- فعالیت در مبارزه با بیمارى اچ.آى.وى و درصورت ممکن تشکیل گروههائى با هدف یادگیرى بیشتر درباره این بیمارى، آموزش به دیگران، تاکید بر استفاده از کاپوت(کاندوم) در مقاربتهاى جنسى و غیره.

- دادن پیشنهاد فوق به افراد و موسسات مسئول و تشویق دیگران به شرکت در چنین زمینه هائى. و تاکید بر اهمیت مبارزه عمومى با بیمارى ایدز.

و بیاد داشته باشیم که مردم به نسبت وزن و توان هر نیرو و گروهى دراجتماع ، مسائل آن را جدى میگیرند ، پس باید بکوشیم که بصورت گروهى و هدفمند براى رسیدن به عدالت جنسى در ایران حرکت کنیم. براى اینکار، همجنسگرایان ایرانى باید شناخت درستى از خود و خواسته ها ى خود داشته باشند و بتوانند با حوصله و پیگیرى براى رسیدن به آنهابصورت مشترک حرکت کنند. بهمین دلیل است که ما در گروه هومان جمع شده ایم. حمایت تک تک شماها از هومان و اهداف آن، شرط ضرورى و حتمى در رسیدن به خواسته ها و نیازهاى فردى- اجتماعى همجنسگرایان ایران است. به هرشکل و از هر راه ممکن از گروه خود ، هومان، حمایت کنید.